Extra Mural Timetable

Monday

13:30 – 14:00 Grade 1 Support* Mrs Lewis
14:00 – 14:30 Grade 2 Support* Mrs Beder
13:30 – 14:30 Grade 1 Girls Mini Netball Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 2 Girls Mini Netball Sports Department
13:30 – 14:30 Grade 1 Boys Tennis Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 2 Boys Tennis Sports Department
14:30 – 16:00 Grade 3-6 Boys Tennis Practice Sports Department
14:30 – 16:00 Commonwealth Cricket A,B & C Grade 6 Sports Department

Tuesday

13:30 – 14:30 Grade 1 Art Club Mrs Raff/Mrs Posner/Mrs Dribbin/Mrs Nathanson
14:00 – 14:30 Grade 2 Support* Mrs Beder
14:00 – 15:00 Grade 2 Art Club Mrs Jacobson
14:00 – 15:00 Grade 2 Sewing Mrs Blumberg
14:30 – 15:30 Grade 3 Support* Mrs Picker
14:30 – 15:30 Grade 4 Support* Mrs Levenstein
14:30 – 15:30 Grade 3 – 6 Master Chef YC: Boys & Girls Mrs Fox
14:30 – 15:30 Grade 6 Support* Mrs Cesman
14:30 – 15:00 Mini Mesivta Rabbi Katz
14:30 – 15:30 Grade 5&6 Pre-season Netball Fitness Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 3&4 Pre-season Netball Practice Sports Department
14:30 – 16:00 Ter Horst Cricket A,B & C Grade 4 & 5 Sports Department
TBC U11 Girls and Boys Tennis Matches Sports Department
TBC B LEAGUE CRICKET MATCHES Sports Department

Wednesday

13:30 – 13:30 Grade 1 Support* Mrs Lewis
14:00 – 15:00 Grade 2 Chesed Club Mrs Keizan
14:30 – 15:30 Senior Study Skills Mrs Gavin
14:30 – 15:30 Grade 5 Support Mrs Joffe
14:30 – 15:30 Grade 6 General Knowledge Mrs Lenhoff
13:30 – 14:30 Grade 1 Boys Mini Cricket Skills Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 2 Boys Mini Cricket Skills Sports Department
13:30 – 14:30 Grade 1 Girls Tennis Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 2 Girls Tennis Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 3 – 6 Girls Tennis Practice Sports Department
13:30 – 14:30 Grade 1 Swimming Girls Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 2 Swimming Girls Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 3 – 6 Swimming Girls Sports Department
TBC A & B LEAGUE CRICKET MATCHES Sports Department

Thursday

14:30 – 15:30 Mixed Grades Fabric Painting Mrs Lewis
14:30 – 15:30 Grade 3-6 Homework Supervision Mrs Keizan
14:30 – 15:30 Grade 3-6 Art Club Mrs Gavin
13:30 – 14:30 Grade 1 Mini Cricket Practice Mrs Joffe
14:00 – 15:00 Grade 2 Mini Cricket Practice Mrs Lenhoff
14:30 – 16:00 Ter Horst Cricket Practice Grade 3 Sports Department
TBC U13 Boys Tennis Matches Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 3&4 Pre-season Netball Fitness Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 5&6 Pre-season Netball Practice Sports Department
13:30 – 14:30 Grade 1 Swimming Boys Sports Department
14:00 – 15:00 Grade 1 Swimming Boys Sports Department
14:30 – 15:30 Grade 2 Swimming Girls Sports Department
13:30 – 15:30 Grade 3 – 6 Swimming Girls Sports Department

Friday

13:30 – onward Mini Cricket Match TBA Sports Department
13:00 – 16:00 Swimming Gala Sports Department
13:30 – 15:30 All Ages extra Cricket Sports Department

ALL IS CORRECT AT TIME OF PRINTING – SUBJECT TO CHANGES

  • Times for Sports matches and galas are estimates, please note that these can change and we will do as much as we possibly can to get you the most correct information possible closer to the time
  • Support classes are attended as per the recommendation of the class teacher.

Primary Gallery

Popular post

Unconventional Education

A very different perspective of drawing and art was gained when the children in Middle Group...

YC wins Apples in Education Award

Every year Think Ahead hosts a nationwide competition which encourages teachers and students of...

Yeshiva College

Corner Long Avenue & Ridge Road, Glenhazel, Johannesburg

switchboard: 011 640 9900
Pre Primary school: 011 640 9907
Primary school: 011 640 9908
High School: 011 640 9900

e-mail: info@yeshivacollege.co.za

Video Gallery

Like our Facebook